Fiolas

Deodorantınız Ne Kadar Güvenli ?

Fiolas ailesi olarak bitkilerin gücüne ve sağladıkları doğal aktif bileşenlere inanıyoruz. Doğal ve alüminyum içermeyen deo roll-on satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, faydalarını ve ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bileşenleri gelin birlikte inceleyelim.

 

Fiolas’ta bitkilerin gücüne ve sağladıkları doğal aktif bileşenlere inanıyoruz. Bu aktif bileşenleri, cildimiz için oldukça etkili ve güvenliyken maksimum etkinlik için mümkün olan en yüksek dozajda kullanıyoruz. Aynısı deo roll-onlarımız için de geçerli. Deo roll-onlar sprey tarzından farklı olarak kol altına sürülerek kullanılır ve içerisindeki bileşenlerle ter oluşumunu engelleme özelliğine sahiptir. Gün boyu etkisi devam eden yapısı sayesinde genellikle, gün içerisinde tazelenmesine gerek kalmaz.

 

 

Deo roll-onunuz tehlikeli mi ve kaçınılması gereken yedi temel bileşen nedir?  Triclosan: Triklosan antibakteriyel özelliği sebebiyle tercih edilen bir kimyasaldır. Lakin triklosan bazı hormonları taklit etmesi nedeniyle bir endokrin bozucudur ve çoğu zaman meme kanseriyle ilişkilendirilir. Amerika’da FDA bazı ürünlerden triklosan kullanımını yasaklasa da çoğu deodorantda malesef halen kullanılmakta. Phthalates: Ftalat pek çok kozmetik üründe kullanılan bir kimyasaldır. Erkeklerde ftalatların endokrin sistem üzerindeki etkileri, kadınlarda ise ergenlik çağının erken başlamasına sebep olabilmesi nedeniyle kaygıya sebep olmakta ve kullanımı önerilmemekte.  Parfüm: Parfüm içerik listesinde görsek de tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz, ticari sır olarak davranılan kimyasalların aslında bütünüdür diyebiliriz. Kullanılan kimyasallardan bazıları sentetik misk, ftalat gibi bileşenlerdir. Bu bileşenler de ne yazık ki sağlığımız için zararlıdır. Diethanolamine: Kanser ile bağlantılı olduğu düşünülen içeriklerden Dietanolamin, etoksilasyon prosesinin ürünüdür. Bu prosesin yan ürünü 1,4 – dioxane olabilir ki bu yan ürün kanserojendir. Dietanolamin içerik listerinde DEA olarak da listelenebilir. Paraben: Paraben özellikle kozmetik ürünlerde çokça tercih edilen bir kimyasaldır. Lakin parabenler, vücutta östrojen gibi davranarak hormonal sistem üzerinde olumsuz etkiler oluştururlar. Dolayısıyla Parabene maruz kalmak pek çok kanser türüne ek olarak özellikle meme kanseri riskini arttırır. Butane & Isobutane: Bütan ve isobütan, deodorantlarda itici gaz görevi görürler. Avrupa Birliği ve Kanada bu iki gazın kullanımını sınırlandırmıştır. Özellikle 1,3 – butadiene’e maruz kalmak kanser ile ilişkilidir. Amerika’da ise bu ki gazın kullanımı serbesttir ve güvenli olarak kabul edilirler. Aluminium: Deodorant içeriklerinde sıklıkla karşımıza çıkan Alüminyum ter önleyici olarak deodorantlarda yer alır. Lakin çalışma prensibi olarak alüminyum tuzlarının gözenekleri tıkadığı ve vücudun doğal detoksifikasyon süreçlerini engelleyerek ter akışını engelleme üzerinedir. Bununla birlikte alüminyum hücrelerin bölünmeye olan eğilimini artırabilmektedir. Bu bölünmeler ise tümör gelişimini destekleyebilir.  Aynı zamanda aliminyum parabenler, bakteri üremesini önleyen ve ürün raf ömrünü uzatan kimyasal koruyuculardır. Bununla birlikte, bu tür kimyasalları kullanmanın uzun vadeli etkilerinin ciltte alerji, tahriş, egzama ve rozaseaya neden olduğu kanıtlanmıştır. Alüminyum tuzlarına benzer renklendiricilerin gözenekleri tıkadığı ve daha fazla akne riskine yol açarak daha fazla tahrişe neden olduğu da bilinen yan etkiler arasındadır.

Dolayısıyla, eğer bir deodorant yukarıda saydığımız bileşenlerden birini dahi içeriyorsa elbette ki zararlı olabilir. Bu bilgiler ışığında uzun AR-GE çalışmaları sonucu geliştirdiğimiz deo roll-onlar, alüminyum, paraben ve tüm yapay koruyucu ve renklendiricilerden arındırılmış formülle üretilerek sağlığınızı korur.

 

 

Deodorantlarımızda hangi bileşenler bulunur? Faydaları nelerdir?

Tamamı doğal içeriklerle formüle edilen Fiolas Aromatheraphy Deo Roll-On ve Fiolas Oriental Dream Roll-on , içeriğinde bulunan çinko tuzu, koltuk altınızın doğal florasını destekleyen uçucu yağlarla bir araya gelerek uzun ve kalıcı konfor sağlar.

 

Fiolas Aromatherapy Deo Roll-On; limonotu, çay ağacı, okaliptus ve limon yağları antibakteriyel ve antioksidan etkiler gösterirken, koklandığında kişiyi stresten arındırarak pozitif ruh halini destekler. Okaliptüs anti-enfeksiyon, kan dolaşımını hızlandırırken, kas ve eklemleri rahatlatır. Boğaz ve akciğerleri temizler ve halsizliği yok eder. Çay ağacı anti-bakteriyel ve yatıştırıcı özelliği ile bağışıklık sistemi güçlendirir ve bronşları açar. Limon ise mutluluk hormonlarını aktive ederek, depresyon ve strese karşı ideal çözümdür. Anti-oksidan ve anti-inflamasyon etkisi ile güzel kokmanızın yanı sıra cildinizi güzelleştirir.

Fiolas Oriental Dream Deo Roll-On ise içeriğindeki; anti-bakteriyel, anti-enflamatuar ve antioksidan etkiler gösteren  zencefil; enerji verici, imünomodülatör, afrodizyak etkisi bulunan anti-fungal ve doğal dezenfektan Tarçın; canlandırıcı ve güçlendirici kekik uçucu yağları, vanilya, tonka fasülyesi ve heliotrop çiçeklerinin sofistike kokularıyla, mod yükseltici etkiye sahiptir.

 

Gözenekleri tıkadığı ve ter akışını engellediği bilinen alüminyum tuzlarına güvenmek yerine, gözenekleri bakterileri nötralize ederek cildin özgürce nefes almasını sağlayan aktif bileşenlerden oluşan doğal Fiolas Roll-On’ları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.