Fiolas

Gelenekselleşmiş Dezenfektan Kolonya

Malum son dönemlerde yaşadığımız bu virüs vakasıyla dezenfektanlara ilgi oldukça arttık.

Bunların en başında ise kolonya gelmekte. Bunun nedenlerinden biri ise geleneklerimiz. Misafir geldiğinde kolonya tutulması, lavabolardan çıkıldığında kolonya ikram edilmesi gibi bir bakıma naif bir şekilde yeni geleni dezenfekte etmekti.

Kolonyanın geçmişine yolculuk yaparsak neler buluruz bir bakalım;

Kolonya ilk olarak bir keşiş tarafından Macaristan Kraliçesi için yapılmıştır. Bu koku Giovanni Paolo’nun ilgisini çekmiş ve tarifini almıştır. Bunun üzerine tarife limon, portakal çiçeği gibi eklenen esanslarla günümüz kolonyası 1709’da Köln’de üretilmiştir.

Ülkemize ilk olarak II. Abdülhamit (1870-1909) döneminde kullanılmaya başlanmıştır.Ülkemizde ise 1882 yılında Ahmet Faruki üretimini başlatmıştır. Biberiye, limon, portakal çiçeği ve bergamot başlıca kullanılanlardandı.Türk toplumunda ise geleneksel bir yer edilmiştir.

  1. yüzyıl sonlarına ilk olarak İstanbul Galata ve Pera, İzmir’de Frenk mahallesi ve diğer büyük kent limanlarında açılan mağazalarda bulunuyordu. Yurt dışından gelen yabancı kozmetik ürünlerinde ülkemizde en çok rağbet gören ürünü kolonya olmuştur. Demiryollarının genişlemesiyle beraber iç kısımlarda da yaygınlaşan kozmetik ürünlerinde kadınları cezbeden ve evlerde büyük yer edinen kolonya olmuştur.

Avrupa’da ise burjuvaların ağır parfümleri yerine kullandıkları saflığı, sadeliği temsil eden kolonya yerini almıştır.

Ülkemizin en ünlü kolonyalarının başlıcaları; Trabzon’nun fındık kolonyası, Rize’nin çay kolonyası, Ayvalık’ın zeytin çiçeği kolonyası, Düzce’nin ise tütün kolonyasıdır.

Bunların yanı sıra kolonya tıbbi amaçlar ile de kullanılmıştır; sindirim sistemi rahatsızlıkları için özellikle, şekere damlatılarak ve şaraba katılarak tüketilmiştir.

Biz kadınlar evimizde ve kendimizde kullandığımız kozmetik ürünlerden gelen misafire ikram etmek onu dışardan geldiğinde hoş kokularla karşılamak isteriz. Bilin bakalım buna en uygun ürün de ne? Tabi ki kolonya!

Ülkemizde ve dünyada yaşanan virüs vakasıyla beraber kolonyalarda artış sağlanmışken nasıl bir ürün tercih etmeliyiz derseniz ben markam Fiolas’ın ürünlerini büyük bir zevkle önerebilirim.

Fiolas’ın ürünlerinin farkı ne derseniz.  80˚ kolonya olması ve içerisinde bulunan reçine meyvası özü ile nemlendirmesi de cabası. Ayrıca çıkar gözetmeksizin Mart ayı boyunca Opera Ailesi kolonyası dahil %40 indirim yapıldı eee daha ne olsun.

Unutmayın eller yıkandıktan sonra geleneklerimizi yaşatıp kolonyamızı dökülüyoruz.

Sağlıklı günler..