Fiolas

Gül Hasadı Ayı Başladı!

Gül Hasadı Ayı Başladı! Gül hasadı ayı başladı ve gül denince aklımıza ilk gelen şehir Ispartadır. Ispartada gülcülüğün tarihi çok eskilere dayanıyor, 1840-1915 yılları arasında yaşamış olan Gülcü İsmail Efendi’yle başlamış. Türkiye’de gül yetiştiriciliği ve endüstrisinin en çok geliştiği şehir olan Isparta, dünya gülyağı üretiminin yaklaşık yüzde 65’ini karşılıyor. sparta’ya 5 kilometre uzaklıktaki Yakıören köyünün Gölcük Yolu üzerinde, sağlı sollu büyük gül bahçeleri yer alıyor. Ayrıca Atabey ilçesine bağlı İslamköy, Keçiborlu ilçesine bağlı Kılıç ve Senir, Gönen’e bağlı Güneykent kasabasında da büyük gül bahçeleri bulunuyor. Isparta’da birçok yerli ve yabancı gül işleme fabrikası yer alıyor. Gül hasadı mayıs ayının 15’inden haziran ayının sonuna kadar sürüyor. Bu zaman aralığında sabah saat 5’ten 10’a kadar gül toplanıyor. Eğer Isparta’ya gelirseniz gül toplayan kadınlara eşlik edebilir, gülün güzel kokusunu teneffüs ederek, bu bahçelerden yanınıza gül alma şansı bulabilirsiniz. SAĞLIĞA DA FAYDALI Gül bahçelerinden toplanan gül yaprakları çuvallara doldurulup, gülyağı fabrikalarına götürülüyor.

Fabrikalarda işlenerek kozmetik, gıda, temizlik ve turizm sektörlerinde kullanılıyor. Gül ve gül hasadı o kadar yaygın ki bu şehirde, eskiden sabah 5 ile 10 arasında doğan kız çocuklarına “gül toplayan” anlamına gelen Gülderen ismi verilirmiş. Toplanan gül yaprakları öğleden sonra fabrikadalarda çuvallardan çıkarılarak bir zemine serildiği için öğleden sonra doğanlara Gülseren, akşam doğanlaraysa Gülay ismi verilirmiş. Gülle özdeşleşen bu şehre gittiğinizde Ispartalılar limon kolonyası yerine nefis kokulu gül kolonyası ya da gülsuyu ikram ediyorlar. Isparta’da üretilen gülyağı ve her türlü gül ürünü iç pazarda tüketilmenin yanı sıra dünyanın çeşitli yerlerine ihraç ediliyor. Gül ürünlerinden her mevsim satın alabilirsiniz.

Şehir merkezindeki Mimar Sinan Caddesi’nde gül ve gül ürünleri imalatçısı firmaların satış mağazalarında çok fazla seçenek var. Gül’ün sağlık açısından da destek ve faydalı olduğu biliniyor aşağıda bu faydalardan bazılarnı bulabilirsiniz.Ciğerlerdeki tıkanıklıkları açarak kuvvet verir ve daha rahat nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Safranın sökülmesini kolaylaştırarak vücudu dinlendirir, diğer taraftan ciğerlerden göğse kadar olan tüm bölgelerdeki balgamı söker. Hafızayı güçlendirir, Hafızayı güçlendirmek için yatak odanızı güllerle donatın. Evinizin her köşesine gül koyun ancak yatak odasına daha çok gül koyun. Uyku esnasında gül kokusu gün içinde bilgilerin daha güçlü şekilde kayıt edilmesini sağlar. Gül kokusu itibariyle teninizin kokusunu da değiştirir ve istenmeyen kokuları engeller. Siz de gül kokusunu %100 organik esanslar üzerinden derinlemesine hissetmek istiyorsanız Opera mum ve diffuser’ı denemek isteyebilirsiniz.