Fiolas

Hayatı Hoş Görmek

Kelimelerin size neler dediğine hiç yakından baktınız mı? Sıklıkla kullandığımız kelimelerin anlamlarını idrak ederek kullanmıyor olabiliyoruz. Hoşgörü kelimesini zihninizde canlandırdığınızda neler geliyor anlam olarak?

Genel kanı hoşgörünün; kendi görüşünle çelişse bile anlayışla yaklaşmak olduğu anlamına geldiğini söylüyor. Peki bunu yaparken nasıl bir yerden bakıyoruz? Böyle davranmanın bize yakışmayacağı, ya da karşı tarafın bizim kadar yetkin olmadığı için ona anlayış penceresinden yaklaşıyorsak biz alt ve üst ilişkisi kurduğumuzu gösterir.

Kalpten bir şefkatle, karşı tarafın da kendi deneyim yolculuğunda kendi yolunu yaşadığını bilerek, ben de insanım o da bir insan, hayatı deneyimle öğreniriz şeklinde içten bir büyüklenme olmadan baktığımızda hoş görmek anlamını buluyor.
Bu bilinç seviyesiyle yaklaştığımızda ve bu bakış kabullenme içerdiğinde karşılıklı pozitif bir durum yaşanıyor ve hem sosyal ilişkilerimizde yargılamayan ve olduğu gibi kabul eden bir destek sunuyoruz çevremize hem de öfke ve beraberinde stres seviyemiz azalmış oluyor.
Modern dünyada kendimiz olmayana öfke duymak ve ve üst bir yerden bakarak onun yaşam tarzını da kabul edermiş tavrı göstermek oldukça yaygın. Peki gün sonunda bu bizi mutlu ediyor mu?

16 Kasım Dünya Hoşgörü Günü’nde yaşamın tüm formlarına saygı duyarak yaşamanın hayatı mutluluk ve şükran dolu olarak görmenin anahtarı olduğunu ve hayatın kişiye özel tasarlanan özel bir yolculuk olduğunu hata yapmadan de öğrenmenin pek mümkün olmadığını hatırlatmak düşüyor. Geriye tüm yaşamı hoş görmek kalıyor!