Fiolas

Kendinize Doğru Bir Adım

Sağlık hepimizin kendimiz ve sevdiklerimiz adına dilediğimiz iyi dileklerin her zaman başında gelir. Ve sağlık artık sadece hiç hastalanmamak anlamına gelmiyor.
Başımıza gelen hastalıkları ve olumsuz olayları nasıl atlattığımız, kendimizi ne kadar tanıdığımız, bize iyi gelmeyen çevreden, alışkanlıklardan, düşünce kalıplarından, yiyeceklerden ve ürünlerden çıkabilme esnekliğimiz de ne kadar sağlıklı olduğumuzun ve olacağımızın bir göstergesi.

Her şeyin maksimum hıza ulaştığı bu çağda biraz yavaşlayıp sıradaki adımı kendimiz olmak için atmaya ne dersiniz?

Sağlıktan Yana Seçimler
Fiolas olarak Holistik Güzelliğin bizi içten sarmasına ve tamamlayıcı olmasına öncelik veriyoruz. Kıyafetten muma, kozmetik ürünlerden evde kullanılan koku ürünlerine kadar tüm ürün yelpazemizi oluştururken ‘anneannenin bilmediği hiçbir
içeriği kullanma ve yeme’ ilkemize bağlı kalarak zarar vermeden iyi gelecek seçenekler sunmaya özen gösteriyoruz. Size hayatınızın her alanında sağlıklı seçimler yapmanıza yardımcı olacak ve hayat kalitemizi arttıracak alışkanlıklardan bahsetmek istiyoruz.

Stres: Onu Yönetmeyi Öğrenmeliyiz
Sizi bir zaman kapsülüne davet edip atalarımızın hayatlarını izlemeye davet ediyoruz. Kendimizi gözlemlediğimizde tanıklık edeceğimiz ilkel duyguların anavatanına. İnsan beyninin bu kadar gelişmeden çok öncesine. Hayatlarını temel ihtiyaçlarını gidermek üzerine yaşadıkları bu dönemde, stresi hayatta kalmak üzerine faydaya çevirmişler. Saldırıya uğradıkları anda böbrek üstü bezlerinin kortizon alarmı vermesiyle yükselen nabız ve artan kan akışı bedene alarm etkisi yaratarak diğer tüm işleyen düzeneğe adeta dur diyor. Ve bu stres yaratan tehlike geçtikten sonra bir hayvanın silkelenerek tüm travmayı atma becerini gösteremeden tüm stresi bedeninde hapsediyor. Yıllar geçerek bu tecrübelerini kronik bir strese dönüştürerek nesilden nesile aktarıyor. Ve şimdi her şeyin bolca olduğu bu yeni çağda biz hala bu stresle mücadele kalıplarının döngüsüne kapılıyoruz. Artık değişimlerin zamanı!

Zaman Dursun
Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki meditasyon yapmak stresle mücadele etmemize, olumsuz bir zihin yapısını zaman içinde dönüştürmemize ve kendimizi tanımamıza büyük destek sağlıyor.Uyanır uyanmaz, gün içinde en ihtiyacınız olduğu anda ya da tam uykuya dalmadan önce. Kendinize ayıracağınız 5 dakikanın etkisi hayatınızın tüm kontrollerini elinize almanıza yardımcı olacak. (Sizin için bir meditasyon yöntemini de yazının sonuna ekliyor olacağız.)

Yaz ki Aksın Gitsin
Kendinize bir defter alın ve içini kimsenin okumayacağına güvenerek başlayın aklınızdan gelenleri yazmaya. Tüm öfkelerinizi, yarım kalan umutlarınızı, bitmeyen aşk hikayelerinizi, işteki yaşadığınız problemleri… Yazmak hem onların yarım kalan süreçlerinizi tamamlamaya yardımcı edecek sanki artık sizden çıkmışçasına bir etki gösterecek, ve yazdıkça siz aklınızdan geçenlere tanıklık edeceksiniz.

Kaybolan Bağlar
Özlemini çekiyoruz gerçek bir adanmışlıklar kurduğumuz ikili ilişkilerin. Harvard Üniversitesi’nin yaptığı son araştırma gösteriyor ki yaşam şartlarınız ne olursa olsun tatmin eden anlamlı bağlara büyük ihtiyaç duyuyoruz.

Başrolde Mumlar
Bir mumu yakmanın güvende olma hissi ve kokusu yayıldıkça içeriğindeki esanslarla kendimizi anın sonsuzluğuna bırakmak… Mumlar yeni başlangıçlara severek ev sahipliği yaparlar. Mutlu ve güzel anlarla özdeşleştirdiğimiz mumları bize iyi gelecek alışkanlıkları pratik ederken kullanarak pratiklerin etkilerini maksimize edebiliriz. En sevdiğiniz mumu yakarak meditasyona oturmak, Fiolas mumlardaki çıraların yanarkenki verdiği hisin sakinliği ile yazmanın dünyasında kaybolmak ve çok sevdiğiniz arkadaşlarınız için güzel bir sofra hazırlarken masaya yerleştireceğiniz mumlarla kendinizi en güvenli alanınızda hissederek çoğaltacağınız anlarla kendinizi dönüşümün akışına bırakmak eminiz ki size çok iyi gelecek!

*Zazen Meditasyonu
Fiolas Mum Ailesinin ortamıdaki kötü enerjiyi temizlemesine izin verin. Sizi kendinizle kalacağınız bir 5 dakikaya hazırlamaya etkisi büyük olacaktır. Seçtiğiniz bir süreyi eşit 5 parçaya bölün, biz 5 dakika ile başlamayı seçtik. Telefonunuza her bir dakika sonunda çalacak alarmları ayarlayıp bağdaş kurarak oturun. Bedeninizden gelecek herhangi bir hareket istediğine karşılık vermemek pratiğimizin en önemli parçası.

İlk bir dakikada burundan nefes alıyoruz ve nefesi her verdiğimizde sonuna 1’den başlayarak devam ederek rakam yerleştiriyoruz. Burada dikkat edeceğimiz nokta odağımızın sadece bedenimizde olması. Herhangi bir düşünce sizi alıp
götürdüğünde ya da dikkatiniz bedenden gelen bir harekete kapıldığında sayma işleminde başa gelip yeniden başlayarak 1’den devam etmeniz gerekiyor.

2. Dakikaya geçiş uyarısı geldiğinde bu sefer nefesi almadan önce rakamları yerleştirerek sadece nefesin akciğerlerinizdeki etkisini gözlemlemeye odaklanmayı pratik edin. Nefesle birlikte bir balon gibi şişmesini ve sonra sönmesini, ve bunu
tekrar tekrar yapmasını…

3.aşamaya geçtiğimizde saymayı bırakarak sadece burun deliklerinize odaklanın.
Hayatımızın en önemli etkeni nefes oradan nasıl girip nasıl geri çıkıyor. Yine pratikten kopup düşüncelere daldğınızda nefesinizi gözlemleyeme geri gelin.

4.dakikaya geldik. Şimdi bir nehir kenarında oturduğunuzu ve yanınızdan geçen her teknenin bir düşünce olduğunu düşünün. O düşünceyi yaşamak o tekneye binip gitmeniz demek. Bunu fark ettiğinizde yine ilk oturduğunuz yere geri dönerek izlemeye devam edin.

Meditasyonumuzun sonu. Artık bırakın zihniniz size çalışma şeklini göstersin. Onu durdurmayın. Sadece arkadaşça izleyin. Size neleri gösteriyor, hangi noktada hangi düşünceyi değiştiriyor ve hangi düşünce geldiğinde bedeniniz nereden nasıl tepki
veriyor. Sadece nazikçe gözlemleyin.