Fiolas

Hayata Ne Kadar Pozitif Bakıyoruz?

Hayatımızı daha nitelikli, daha tatmin, seçimleri tamamen bize ait ve her anı bir kere yaşamanın bilinciyle tecrübe ederek nasıl yaşayabiliriz? İşte bu soru sürekli elindekilerinin %25’ini istemeye alışmış insanlığın uzun zamandır yaşama tarzına farklı bir yerden bakıyor. Beden, zihin, ve ruhun holistik olarak birbirini tamamlaması cevabın dengeden geçtiğini gösteriyor. Gelin hayatımızın akışını pozitif bir yönde değiştirmenin cevaplarını birlikte arayalım!

Bizi Asıl Rahatsız Eden Nedir?
Sizi rahatsız eden düşünce kalıplarını fark ettiniz mi? Hangi durumlarda sürekli aynı cevapları vererek sizi paniğe sokan zihniniz neden böyle yapıyor dersiniz? Sizi korumak için tabii ki! Özellikle bir sünger gibi bize bakım verenlerin tüm davranışlarını aynalayıp, tüm söylediklerini tek gerçek doğru sanarak kabul ettiğimiz ilk gelişim yaşlarımızda oluşturduğumuz çekirdek inançlarımız bugün hala geçerliliğini koruyarak bizi strese sokuyor. Bizim yeni çağın bireyler olarak, atalarımızdan aldığımız genel kabullerin bize iyi gelmeyenlerini dönüştürmeyi öğrenmeyi pratik etmemizin önemi büyük.

Geçmişten Bugüne Yolculuğa Çıkalım Mı?
Kendinizi bir zaman kapsülüne koyup kendi tarihinizde yolculuğa çıkarmaya ne dersiniz? Öncelikle hatırlayabildiğiniz kadarıyla anılarınıza bakın, neler hissettiniz, hangi düşünceler aklınıza geliyor, belki de o gün oluşturduğunuz inançlar bugününüzü yönetiyor. 5 yaşında küstüğünüz bir arkadaşınız bugün ikili ilişkilerde yaşadığınız bir problemi anlamaya ışık tutabilir. Karar veremeyecek kadar küçük yaşta sizin adınıza karar verenlerin kendi kaygılarını taşıyor olabilir misiniz? Kendinizi tanıyarak, size iyi gelecek seçimleri bilinçle yaparak, hayata bir kere daha gelsem işte bu hayatı yaşarım diyebileceğiniz bir hayatı inşa etmeye hiçbir zaman geç kalmadınız! Kendinizi seçtiğiniz her an bu dönüşümü başlatabilirsiniz. 13 Eylül Dünya Pozitif Düşünme Günü’nde size iyi geleceğini düşündüğümüz
yardımcı yol arkadaşlarından bahsetmek istiyoruz.

1.Bedenimiz: Düşmanımız Değil!
Her çağın kendince iyi ve kötü tarafları elbette vardır. Bize iyi gelenler ile devam ederken, artık fayda sağlamayanları dönüştürerek başlayabiliriz. Doğaya baktığımızda hiçbir canlı birbirini tek bir kalıba sokacak söylemlerde bulunmaz. Fakat bizler güzelliği tek bir beden kalıbına sığdırarak, moda olan bedendeki kıyafetleri satın alıp kendimizi onların içine girmekle zorluyoruz. Bize iyi gelmeyen diyetlerle sürekli bir beslenme mücadelesi içindeyiz. Sağlıklı bir bedenin işleyişi için sağlıklı gıdaları tüketmek ne kadar önemliyse, sevdiklerinizle yeni anılar biriktireceğiniz bir sofrada istediğiniz yemekleri yerken yiyecekleri kötü olarak adlandırmadan keyfini sürmeniz bizce sağlıklı yemek kadar önemli! Bedenimizi aktif tutarak çalıştırmak, yiyeceklerle sağlıklı bir ilişki kurarak dengeli beslenmeyi hayatımıza katmak her şeyin en önemli ilk adımı. Bağırsakların 2. Beyin olduğunu artık biliyoruz. Tüm hormonlarımızın ve mikrobiyotamızın sağlığı için temiz bir bağırsak ile yaşamak, ruh halimizdeki dalgalanmaları düzenlemeye yardımcı olacaktır.
(*Bir Beslenme Uzmanına danışmayı lütfen ihmal etmeyiniz)

2.Anlamlı Bir Sosyal Çevre
Aynı değerleri paylaştığınız, paylaşmasanız da anlayışla birbirinizin gerçekliğine saygı duyabildiğiniz, sizi pozitif olarak destekleyen ve varlıklarının sizin için büyük bir anlamı olan bir çevre ile birlikte olmak ait olma duygumuzu tatmin edip huzurlu bir yaşam sürmemize büyük destek sağlar.

3.Sınırlarını Aştığımız Bir Yaşam
Doğada her şey bir başkası için yaşar sözünden ilham alarak birlikte yaşadığımız toplum için faydalı bir şeyler üretmek eudaimonia mutluluk ile bize anlamlı bir yaşamın kapılarını aralıyor. İdeal ve moda olan ne ise o yönde ilerlemek yerine, kendimizi tanıyarak, merak ettiğimiz bir alanla çalışmak bizi içten bir motive ile çalışma yaşamımızda daha mutlu ve etkin kılar.

4.Stres: Doğru Yönetildiğinde Yardımcı Olabilir!
Stresin nasıl oluştuğuna önceki yazımızda yer vermiştik, dileyenler ‘Kendinize Doğru Bir Adım’ yazımızdan ulaşabilirler. Uzun vadede ve sürekli yaşadığımız kronik stres bütün hastalıkları bedenimize davet ediyor. Kendimizi kıyafet seçememe ya da bir arkadaşımızın buluşmaya geç gelmesi ile verdiğimiz strese sanki bir aslan saldırıyormuşçasına verdiğimiz tepkiyi vermeme konusunda eğitmemiz gerekir. Burada meditasyonun Basit ama etkili işlevinden bahsetmek istiyoruz. (Sizin için önerdiğimiz Zazen Meditasyonu’na ‘Kendinize Doğru Bir Adım’ yazımızdan ulaşabilirsiniz.) Düzenli meditasyon yapmanın beyinde alıştığımız yollar dışında yeni yollar inşa etmede büyük önem taşıdığını araştırmalar gösteriyor. Kendinizi izlemeye başladığınızda alıştığınız düşünce ve davranış kalıplarını fark ettiğinizde zaman içinde dönüşümlerine şahit olmak size hayatınızı istediğiniz yönde ilerletmede ihtiyacınız olan gücü sağlamada yardımcı olacaktır. Sizlere zararsız ve sağlıklı seçimler sunarken hayatınızı iyileştirmeye yardımcı olacak yeni yöntemler sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Holistik Güzellik ile içten dışarı parlayan sizleri görmek Fiolas’ta en büyük ilham kaynağımız! (*Bahsettiğimiz tüm maddeleri size yardımcı olmasını temenni ederek sizlerle paylaştık, kendinizi uzun ve uğraşlı bir çıkmazda hissediyorsanız profesyonel bir sağlık danışanına başvurmayı ihmal etmeyiniz!)