Fiolas

Hafızayı Ortamda Canlandırma

Tüm dünya artık, kokunun yerini ve önemini anlamış bulunmaktadır. Herkes evlerinde, ofislerinde, mağazalarında, otellerinde vb birçok alanda kendi kokularını yaratma yarışına girmişlerdir.

Peki; neden? Çünkü, koku hafızalara kazınabileceğiniz en önemli araçlardan biridir. Her yere reklam verebilirsiniz, birkaç ay popüler olursunuz. Reklam müzikleri akımlardan kaynaklı kalabilir bazen akıllarda yeni biri gelene kadar. Ama kokunuz. O bir kere kazındı mı hafızaya, nerede o kokuyu alsanız aynı yere gidersiniz. Beyniniz direk eşleşmesini sunar size; işte o tam orda anılarınızda duruyor.

Birileri geldiğinde yaşam alınıza size özgü şeyler görür evin içinde, peki unutulmaz sizin evinizin ruhuna karışmış bir koku tabi ki! Tüm düşünülen detayları en temel bir duyuya yaklaşımınızla tamamlarsınız. Her odanın farklı bir ambiyansı ve tasarımı vardır. Hepsi için ayrı koku kullanarak ahengi bozmamak gerekmektedir.

Ofis ortamlarını toplu çalışma alanlarında ne yapmalıyız dersiniz? Tabi ki kokulandırın! Ortam kokulandırma cihazları bu yüzden varlar. Çalışma alanlarını taze ve rahatlatıcı kokularla desteklemek, çalışanının verimini arttıran en önemli olgudur. Çalışan mutlu olmalı ki iş veren kazansın. Bunun en temel taşlarından biri, güvende ve her an taze hissetmesidir. Bu ortamı tamamlayıp, onu verim arttırıcı olan ortam kokulandırmasıdır.

Bütün zincir firmaların kendi imza kokularını yaratma çabası içine girmeli de bu nedenledir. Sadece kendi adlarını hafızalarda netleştirmek. Ortamda geçirilen sürenin keyfini arttırmaktır.

Mağazalar ve gıda sektöründe kokunun önemi daha büyüktür. Çünkü; halen daha yapılan araştırmalarda, bazı kokuların satışa daha çabuk yönlendirdiğine dair. Bu sektör kendi kokusunu yaratarak müşterilerini kapıda kokusuyla karşılar, içeride aynı kokunun daha azıyla hafızanızda kendine yer edinirken uğurlarken sizi kokusuna bular iyice; böylelikle bir daha gittiğiniz de o koku o dükkanla özdeşleşmiş olur. Herhangi bir yerde o kokuyu aldığınızda bingo! O dükkan gelir aklınıza direk. İşte buna pazarlama denir.

Peki; biz bu pazarda ortam kokulandırma ve imza koku yaratırken nelere dikkat ediyoruz.

Öncelikle kokusu yaratılacak mekana koku eksperimiz ve mimarımızla gidiyoruz. Yaptıkları iş ve iş alanını ekip arkadaşlarımız pazar araştırmasını gerçekleştiriyor. Dükkanın kimliğini hitap ettiği kesimi ve yaş aralıklarını çıkartıyoruz. İstenilen ile özdeşleştirilebilecek kokular, eksperi tarafından ortaya koyuluyor. Mimarımız alanı tarayıp makinenin en uygun verim alınacak alanını seçerken, mekanın tasarımına göre eksperimize bilgi veriyor.

Evet! Tüm bileşenler toplandığın, imza koku hazırlanmış oluyor. Tebrikler yaptığınız işi farklı bir statüye taşıyacak ve ivmenizi arttıracak kimliğiniz olan bir kokunuz ver artık.

Teşekkürler.