Fiolas

Mercan Resifleri Neden Bu Kadar Önemli?

‘Kimyasal’ kelimesi söz konusu olduğunda neden olduğu zararları artık biliyoruz. Malesef hormon dengemizi bozmasının yanında pek çok kansere de sebep oluyor.Çoğu araştırmacı kimyasal içerikli ürünleri kullanmanın petrolü direkt cildimize sürmekten pek bi farkı olmadığını savunuyor. Kimyasal içerikli güneş koruyucuları yazımıza başlarken insan sağlığı ve okyanuslara verdiği 2 ana zarardan bahsetmiştik. İnsan sağlığı üzerindeki zararlarını detaylı olarak inceledik. Şimdi ise bizi direkt etkilemediğini düşünüp aslında en büyük yanılgıya düştüğümüz konuya değinelim: Kimyasal içerikli koruyucuların okyanuslara verdiği büyük zarara!

Mercan resifleri süper güçlerdir. Neden bu kadar önemlidir?

Arıların ekosistem için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Dünya üzerinde son arı da öldüğünde bu insanların da sonu demek. Mercan resifleri de öyle! Mercan resifleri, okyanuslardaki biyolojik çeşitliliğin %25’ini kendisinde bulundurabilmesi bakımından süper bir organizmadır. Mercan resiflerimiz ölmeye başladığında çok sayı da tür de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Maalesef ki 2000 yılından önce Karayip’teki mercan resiflerinin %80’i kayboldu. Mercan resifleri ayrıca büyük iklim olaylarına karşı da koruma sağlar. Kıyı şeridini fırtına erozyonundan korur. Dolayısıyla mercan resiflerini kaybetmek demek kıyı şeritlerini de kaybetmek demek!

İklim ve okyanuslar söz konusu olduğunda büyük resim bize ne söylüyor?

Bilinçlenerek sağlığımız için zararsız içerikler seçmek ve holistik ve bütünsel bir hayata başlangıç yapmak, bireysel olarak yapabileceğimiz en önemli hareket. Fakat resiflerin korunması için büyük ölçekli değişiklikler şart.
“Denize Doğru”

Kanalizasyon kelimesinin denize doğru anlamına geldiğine inanmakta güçlük çeksek de birçok sorunun temelini açıklamaya yardımcı oluyor. Kişisel bakım ürünleri olarak satın alınan her şey ve tüm yiyecek artıkları doğrudan kanalizasyona yani okyanuslara gidiyor. Sadece gözle görünen kıyı kesimlerini değil aynı zamanda derin okyanusları da etkiliyor. Okyanusun ortasındaki çöp yığınları daha küçük parçalara bölünüyor ve balıklar, mercanlar ve balinalar için yem haline geliyor.
Zehirleyen bir yem haline! Üzerinde Oxybenzone bulunan plastikler veya içeriğinde bulunan kozmetik ürünleri yutulduğunda tüm canlılar için tehlike yaratır. Onları hasta eder ve sonra öldürür.

Güneş Kremi Yasağı Öncülerinden: Hawaii

Hawaii’deki yasak sadece Oxybenzone ve Octinoxate ürünlerinin satışını yasaklıyor. Yasakla birlikte tüketen kişilerin kullanması azalsa da turistlerin yanlarında getirmesi kirliliğin devam etmesine sebep oluyor. Tüm dünyadan gelen turistlere bu mesajın verilmesi gerçekten önemli. Güvenli olduğu kanıtlanamayan kimyasalları yasaklamakla beraber ülkelerin üretilmesinin önüne geçmede yapacakları pek çok aksiyon mevcut. Vergi teşvikleri, vergi ertelemeleri veya inovasyon hibeleri yoluyla yerel şirketleri teşvik etmeleri ve yerel halkla tüketim tercihlerini yeniden gözden geçirmesi için teşvik etmesi
gerekiyor. Yapılan anketlerde tüketicilerin seçimlerini aynı fiyatta olmasa da (malesef ki doğal temiz içerikli ürün üretmek çok daha pahalı bir süreç) sürdürülebilir temiz ürünlerden yaptığını gösteriyor. Bu doğrultuda sürdürülebilir ürünleri seçmeye hazır tüketiciye daha fazla ürün sunmak için şirketleri teşvik etmek en önemli adım. Saf ve zararsız içerikleri, düşük karbon ayak izi ve sürdürülebilir ambalajları ile Fiolas ürünlerinde sizin ve gezegenimizin sağlığını düşündük. Etkinin tepkisi olacağına inanarak dokunduğumuz her kişinin hayatında sağlıkla yer almak istedik. Sun Protect Face & Body SPF 50 (Mineralli Güneş Korumalı Krem) ile yazın ve güneşin tadını içiniz rahat bir şekilde dünyamıza zarar vermeden çıkarın!