Fiolas

İz Bırakan Kokular

Bazen bir mağazaya gireriz ve kokusu bizi sarar. Bazen de bir arkadaşımızı ziyarete gideriz ve parfümü o kadar hoşumuza gider ki hemen nereden aldığını sorar aynısını biz de almak isteriz. Kokularının büyüleyici etkisi adeta hayatımızın her alanında bizi sarıyor. Zaman içinde araştırmalar gösterdi ki sentetik ürünler gibi sentetik kokular da bizi olumsuz etkiliyor. Gelin sentetik içerikli ürünlerin zararlarını yakından inceleyelim.

Kokular sentetik olarak yüzyıllardır kullanılıyor. Bunu avantaj olarak görsek de nanoteknolojik yöntemlerle elde edilen kokuların sağlığımıza zararları büyük. Parfüm ve kokulu ürünlerin içinde bulunan kimyasallardaki oranın sigarı dumanı ile eşdeğer olduğunu söylesek hala aynı şekilde düşünmeye devam eder misiniz Parfümlerin %95 oranında petrolden üretildiğini ve üretim sürecinde sentetik feromonlar kullanıldığını artık biliyoruz. Avrupa ülkeleri bu konuda öncü olarak
sigarasız alanların ardından ‘Fragrance free rooms’ parfümsüz alan oluşturma konularınında da pozitif adımlar atmaya başladı.

SAĞLIĞIN GÖRÜNMEYEN DÜŞMANLARI

Sentetik kokuların içinde bulunan kimyasallar prostat ve göğüs kanseri olma riskini arttırırken sperm kalitesini düşürüp kısırlığa sebep olabiliyor. Rastgele alınan örneklerle yürütülen bir deney sonuçlarına göre bu kimyasallar maalesef hepimizin vücudunda bulunuyor. Daha da korkuncu henüz kimyasal sentetik kokulara maruz kalmayan bebeklerin doğuştan bu kimyasalları taşıması. Bu kimyasalları kokladığımız an bir zararı bulunmuyor. Etkisi yavaş yavaş ve kronik bir şekilde oluyor. Maruz kalındıktan 30 dakika içinde tamamıyla emilerek kana karışıyor.

SAĞLIĞIMIZDAN OLMA PAHASINA

Yaşam alanlarımızın güzel olması ve güzel kokması ilk önceliğimiz. Peki ödediğimiz bedel karşısında buna gerçekten değer mi?

Oda spreyleri havala asılıp kalıp ev içindeki eşyaların üzerine konup orada uzun süre kalmaya devam ederler. Ve o nokta ile temas eden kişi direkt olarak bünyesine almış olur. Çevre kirliliği ve yaşam tarzlarımız sonucunda astım ve alerjisi olan kişi sayısının artmasıyla hem bu kişilerin, hem de sağlığına dikkat etmek isteyen herkesin görünmeyen kimyasalların sağlığı nasıl tehdit ettiğini fark etmesi ve bu doğrultuda adım atmaları oldukça önemlidir. Özellikle emekleyen veya yerde oyun oynayan çocuklar, ellerini ağızlarına götürdüklerinde bu maddelere ağız yoluyla da maruz kalmış olurlar. Bu nedenle sentetik kokular içinde zararlı kimyasalların bulunduğunun anlaşılmasıyla beraber organik ve doğal kozmetik ürünlerinin pazara girişi başladı.

Fiolas Oda Spreylerinde Mikrokapsul sistemi kullanılıyor. Kokuyu kapsülize eden bu sistem, kötü koku moleküllerini hapsediyor ve yok ediyor. Yere veya havaya sıkıldığında bir yere tutunan kötü koku hapsedilmiş moleküller temas ile patlıyor ve etrafa kötü koku yok edildiği için alerjenleri alınmış doğal esans kokusu yayılmaya başlıyor. İçinde şeker kamışından üretilen alkol bulunuyor.

KOKUSEVERLERİN VAZGEÇİLMESİ

İnsanlık tarihi kadar eskiye dayanan aromaterapi yağlarının kullanımı bugünümüze de ışık tutuyor. Hiçbir zararı olmamakla birlikte güzel kokunun yanında fayda da sağlıyor. Stresi azaltması, cilde ve saçlara parlaklık sağlaması, solunum sistemine iyi gelmesiyle beraber kişilerin kendisini pozitif hissetmesini de sağlıyor.

FİOLAS KOKU AİLESİ
Kokuların zararlarından uzakta büyüleyici etkisiyle yaşamak Fiolas Koku Ailesi ile mümkün. Sağlığınıza pozitif etkileri ile birbirinden güzel kokuları sizin için seçtik. Düşüneceğiniz tek şey hangisini seçmek olacağı 🙂