Fiolas

Uyku: Güzelliğin Sırrı

Uyku bedenimiz için o kadar önemli ki bir uyku düzenine sahip olduğumuzda ya da olmadığımızda etkilerini hemen görebiliyoruz. Annemden ve çevremdeki büyüklerden öğrendiğim ve zaman içinde kendimdeki etkilerini gözlemlediğim uykunun güzelliğe etkisinden bahsetmek istiyorum sizlere.

Yeterli uykuyu almadığım zamanlarda bunun bedenimde halsizlik, çok çabuk acıkma, daha gergin olma, yüzümde soluk bir cilt görünümü ve göz altında koyu halkalar olarak geri dönüşünü görüyordum. Uykunun mucizevi etkisi her zaman ilgimi çeken bir konu olmuştu. Uyku düzeninde bir gece bile değişiklik yapmanın etkisi nasıl bu kadar hızlı kendini gösteriyordu? Bilimsel araştırmaları kendi gözlemlerimle harmanlayarak uyku hakkında öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum size.

Uyku günün yorgunluğu atmanın çok ötesinde aslında. Bedensel tüm işlevlerin düzenini ve sağlıkla işlemesini belirleyen bir sistem. Bildiğiniz üzere yiyecekler kan şekerimizi yükseltiyor ve pankreas bunu kontrol etmekle ilgileniyor. Herhangi bir hastalığınız yok ise bu süreç 2 saati buluyor. Kan şekeri düşüşe geçmesi büyüme hormonunun yükselişe geçmesini tetikliyor ve bu büyüme hormonu gece boyu bedenimizin sağlıkla çalışmasını sağlıyor. Son akşam öğününü olabildiğince erken saatlere çekmek iyi bir uykunun ilk önemli adımı.

Bu sürecin sağlıkla işlemesinde stresin önemi büyük. Günümüz modern dünyasında giderek kronik bir hal alan stresin zararlarını azaltmak ve bedenimizi sakinleştirmek için meditasyonun dinginleştirici gücünden faydalanabiliriz. Sürekli geç kaldığını ve bir şeyler yapmayı motive eden bir zihinden sakince anda kalabilen bir zihin için arkadaşça bakış açısı kazanmaya yardımcı olacaktır. Ben uyku öncesi meditasyon esnasında Calm Balm Feeling Good’un sakinleştirici etkisinden sık sık yardım alıyorum.

Uykuya geçişi kolaylaştıran ve küçüklüğümden beri etkisini gördüğüm lavanta. Büyükannem onda kaldığım zamanlarda yatağımın yanına minik bir lavanta dalı bırakırdı. Lavantanın kokusu duymak dahi benim için hemen uykuya geçmekle eş değerdi. Bu mirası Fiolas’a taşımak ve kendisine olan minnetimi sunmak istedim. Aromatheraphy Sleep Misti içinde; lavanta, bergamot, sedir ağacı ve paçuli yağlarını arıtılmış su ve kamış alkolü ile bir araya getirdik. Sleep mist yastığa sıkıldığında paçuli ve sedir ağacı yağları ciltteki akneleri yatıştırır, sakinleştirici etkisi ile de kolay bir uyku geçişi sağlar.

Son önemli kısma gelirsek tam karanlık bir odada uyumak uyku hormonu olan melatonin salgılanmasını tetikliyor. Vegan İpek ve İngiliz Kadife’sinden iki seçenekte bulabileceğiniz uyku maskeleri tam karanlık bir uyku imkanı sağlar. Bonus olarak da kumaşların göz çevrenizde herhangi bir kırışıklığa sebep olmaması için sürdürülebilir, organik kumaşlardan seçildiğini belirtmek isterim.

Size güzellik ve sağlık katacak bir uyku dilerim.

Sevgilerimle,

Fulya