Fiolas

Kurumsal Kokulandırmada Hedefler Nasıl Belirlenmelidir?

Fiolas markası, kurumsal kokulandırmada öncelikli olarak tüketici ihtiyaçlarını belirler. İhtiyaçlar, rahatlık hissi ile birlikte mutluluk etkisi oluşturmak ya da kokunun anımsatıcı gücünü sağlamak gibi belirleyici kriterlerdir. Kokularımızla müşteri hedef kitlemize vermek istediğimiz mesajdan yola çıkarak anketler düzenlenir. Katılımcıların karakteristik özellikleri ve beğenileri esas alınarak tüm cevaplar gruplandırılır ve koku uzmanlarımız tarafından özel koku oluşturma projesi hayata geçirilir.

Her geçen gün artan rekabet koşulları içerisinde kurumsal koku yönetimi ve seçimi müşterilerimizin beğenileri dikkate alınarak yapılır. Kokuların mekanlarla ve anılarla özdeşleştirildiği duygusal hafızalarda Fiolas markalı her bir ürünün hayatın güzelliklerini çağrıştırması, mutlu anıları hatırlatması ve insan ruhunu dinginleştirmesi öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Kokuların Hafızası Vardır!

Çünkü, yaşamımız boyunca gittiğimiz mekanları, geçtiğimiz sokakları, konuk olduğumuz alanları kokularıyla hatırlarız. Her kokunun zihnimizde canlandırdığı sahne birbirinden farklıdır. Vanilya veya tarçın kokusu ile derin bir rahatlama hissederken, mentol kokusuyla canlanabiliriz. Lavanta kokusuyla huzurlu uykulara dalarken, misk ve amber kokularıyla zamanda büyüleyici bir yolculuğa çıkabiliriz. İnsan zihni duyduğu sonsuz kokuyu unutabilir, ancak tek bir koku çocukluğuna dair mutlu bir anıyı canlandırabilecek etkiye sahiptir.

Yaptığımız araştırmalara göre, mekanların renklerinden, dokusundan ya da ambiyansından önce kokusu fark edilir. Kokular mekanların imzası gibidir; yarattığı güven, huzur, samimiyet hissi kişilerin mekanlardaki kalış sürelerini uzatır. Buna dayanarak Fiolas markasının yarattığı her ürün müşteri memnuniyeti ve değer algıları ile anlam kazanır.

Kokunun Anlamı

Fiolas’a göre kokunun anlamı bir mekanın içinde yayılan hoş kokulardan çok daha fazlasıdır. Çünkü bize göre aslolan kokuyu yaratma sanatıdır. Bir kokunun insan ruhu üzerindeki pozitif etkilerini çoğaltmak, hafızalarda yer etmesini sağlamak, dinginleştirmek, tazelemek, yaşam coşkusunu hissettirmek, önceliğimizdir. Bu sayede Fiolas’ın hayata geçirdiği her bir koku ile onu tanıyanların arasında güçlü ve vazgeçilmez bir bağ oluşmaktadır. Duyumsadığı kokunun Fiolas markasını taşıdığını hatırlayan mutlu insanların sayısının her gün biraz daha fazla artıyor oluşu bizleri gururlandırmaktadır.

Fiolas, mekanlarda kullanılacak en etkili kokunun doğru ortam kokusu çözümleriyle oluşturulmasını sağlar. Örneğin mağazalar için doğru koku seçimi yapmak, müşterilerin mekanda daha çok vakit geçirmesine ve beraberinde tüketim harcamalarını arttırmasına olanak tanır. Eğer bir koku, insanlara kendini konforlu bir alanda hissettirebiliyorsa ortamın pozitif etkisi de aynı oranda artacaktır.

Perakende Sektörü ve Kokular

Markamız, geliştirdiği her üründe doğru aromayı bulmak, bir araya getirmek ve kusursuz kokuyu yaratmak için özenle çalışmaktadır. Doğru konumlandırılan kokuların mağazaların satışlarına olumlu yönde ivme kazandırdığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Perakende sektöründe hizmet veren kurumların sattıkları mal kadar mekan içinde yarattıkları atmosfer de büyük ölçüde önem taşımaktadır. Dekorasyonda kullanılan materyaller, aydınlatma, aksesuar, zemin döşemeleri, duvar renkleri, sanat objeleri ve çalışan üniformaları ile birlikte mekanı dolduran müzik ve solunan koku bir araya geldiğinde eşsiz bir marka değeri yaratır.

Bilinen markalar düşünüldüğünde, mekanların ambiyansını oluşturan öğelerin bir araya gelerek müşteri hedef kitlesini etkilediği ve satışlara yansıdığı görülür.

Starbucks : Koyu yeşilin ağırlıkta kullanıldığı mekanda ahşap dekor, kara tahta menüleri, yumuşak müzik ve taze kahve kokusu dikkat çeker.

Cineplex : Mekanın dışına kadar uzanan patlamış mısır kokusu sinema ile özdeşleştirilir. Diğer sattıkları yiyecekler ve içecekler ne olursa olsun onları hatırlatan tek koku patlamış mısırın kokusudur.

Lowe’s : Parlak aydınlatılmış mağazalarından birine girdiğinizde, taze kesilmiş odun kokusuyla vurulur. Mağazada asla tek bir 2×4 kesim göremeyebilirsiniz, ancak bu koku bir şekilde her zaman oradadır.Evlerimizi yenilememiz ve kendin yapmamız için bize ilham vermek anlamına gelir.

Fiziksel perakende alanındaki görsel, dokunsal ve maddi olmayan öğelerin birleşimi çok önemlidir, çünkü bu faktörler aslında satın alma niyetini içeren alışveriş davranışını etkileyebilir.

Peki, kokular ve pazarlama bilimi nasıl çalışır?

İnsan beyni sonsuz sayıda kokuyu hafızasına kaydeder ve her birini diğerinden ayırabilecek keskin koku alma duyusuna sahiptir. Yetişkin bir insan vücudu birkaç haftada bir koku nöronları üretir. Koku alma duyusu diğer duyulardan çok daha gelişmiştir ve kokular önce beyinde yer edinir. Bir kokuyu nasıl hatırladığımız ve üzerimizde hangi duyguyu uyandırdığı koku psikolojisi ile bağlantılıdır. Fırından yeni çıkmış kurabiyelerin kokusu onun lezzetini damağınızda hissetmekten çok daha tetikleyicidir. Benzer biçimde koyu ve dumanı tüten bir kahvenin kokusu insan zihnini derinden etkiler. Kokuların sevinç, mutluluk, endişe, acı gibi duyguları tetiklediği bilimsel bir gerçektir. Kimi kokular korku uyandırırken, kimileri derin bir güven hissi yaratır.

İşte bu nedenle kokular ve pazarlamanın arasında güçlü bir bağ söz konusudur. Çünkü bir kokuyu iyi ya da kötü olarak etiketlemek ve mekanlarla bağdaştırmak hafızaya kazınacak önemli bir etkendir. Kokunun etiketini değiştirmek yarattığı etkiyi negatiften pozitife yöneltebilir. İnsan zihni ve fizyolojisi için duyular oldukça güçlüdür ve hatıralarla birlikte anımsanır. Olumlu marka değerini geliştirmek, mekanlarda kullanılmak için seçilen kokularla sağlanır. Müşterilerin perakende satış alanlarında geçirdikleri vakti arttırmak, marka ile arasında bağ oluşturmak, kendilerini sıcak ve samimi bir ortamda hissetmelerini sağlamak ve bütün bu kriterlerle birlikte satış rakamlarını yükseltmek doğru kurumsal koku seçimi ile mümkündür.

Cinnabon

Bu özel gıda zinciri, taze tarçınlı ruloların kokusunu alabilmeleri için, kokularını hapsedebilecekleri mağazalar için stratejik olarak konum seçer.

Metrodan inerken, genellikle taze tarçınlı çörek kokusunu içinize çekersiniz. Bir istasyonda diğer kalıcı kokuların çoğu rahatsız edici olduğundan, Cinnabon mağazaları özellikle caziptir.

Singapur Havayolları

Koku pazarlamasında başarılı olmak için yiyecek satmanıza gerek yok. Singapur Havayolları bu uygulamada öncüdür. Basınçlı bir havayolu kabininin eskimiş havası, her yorgun yolcunun bildiği gibi, en iyi kokulu alan değildir. Singapur Havayolları bunu 30 yıldan fazla bir süre önce kabul etti ve sıcak havlularına püskürtme yapmak için özel bir koku geliştiren ilk kişi oldu. Çiçek ve narenciye kokusu o kadar popülerdi ki havayolu şirketi bir isim verdi;

tefan Floridian Waters. Bayat havanın kokusunu iyileştirmenin yanı sıra, Singapur Havayolları ve diğer havayolları endişeyi azaltmaya ve uçuşta müşteri deneyimini geliştirmeye yardımcı olmak için sakinleştirici bir koku kullanmayı amaçlamaktadır.

Kurumsal Kokulandırmada Doğru Kokuyu Seçmek

Mekanınız için en doğru kurumsal kokunun hangisi olduğunu keşfetmek sandığınız kadar karmaşık değildir. Fiolas markası kokular üzerinde yaptığı derin araştırmalar ve çalışmalar sayesinde kazandığı deneyimini sizlere sunmaktan mutluluk duyar. Yaptığımız araştırma sonuçlarından bazıları şöyledir;

  • Kurumsal Koku mağazadaki ürünlerle eşleşiyorsa, ortam kokuları satın alma davranışını olumlu yönde etkileyebilir.
  • Kurumsal Koku dükkanın bağlamına uymuyor gibi görünüyorsa bunun tersi geçerlidir; Tüketiciler perakende alanından uzaklaşabilir.
  • Cinsiyet tasarımlı kokular da önemli gibi görünüyor. Bir kadın giyim mağazasında “kadınsı” bir koku, olumlu satın alma amacı yaratmanıza yardımcı olur.
  • Eğer koku SKU’ları cinsiyet ile uymuyorsa, tersi geçerlidir. Aynı çalışma, genellikle ürün odağına bağlı olarak mağazaların çeşitli bölgelerinde farklı kokuları içerdiğini kabul etmektedir.
  • Koku tercihinizi oluştururken mevsimi aklınızda bulundurmanız doğru olur. Aralık ayında Noel müziklerini çalarken Noel heyecanını hatırlatan kokulu mağazalar olumlu tüketici sonuçları üretiyor. Markayı pekiştirmek için doğru bağlam ve aynı anda birden fazla insan duyusunu kullanmak da dahil olmak üzere birkaç önemli belirleyici vardır.

Beyinlerimiz kokuları önce bilinçaltı olarak işler, bu nedenle düşük anahtar kokuları gerçekten yüksek etki yaratır. Bir Kurumsal koku seçtikten sonra, perakende alanınızdaki yerini bir arka plan öğesi olarak düşünün. Hoş bir Kurumsal koku, müşterinin olumsuz davranışlarını azaltacak, kalite algılarını geliştirecek ve insan beyninin işleyişi ile  uyum sağlayacaktır.

Abercrombie & Fitch ve LUSH gibi bazı perakendeciler bu uygulamanın özüne karşı çıkıyorlar. Her iki perakendecide de mağazalarında güçlü (bazıları için güçlü) kokular bulunuyor. Bu markalar “billboard kokuları” adı verilen bir strateji kullanıyor, çünkü markalarıyla ilişkilendirmeyi seçtikleri belirgin kurumsal kokular bir billboard gibi tam karşınıza çıkıyor. Bunu çok kasıtlı olarak yapıyorlar, çünkü pazar araştırmaları hedef demografiklerinin büyük ölçüde bu kokulara uymadığını ortaya koyuyor, ancak stratejinin de zorlukları var.

Kokular oldukça özneldir ve kasten kurumsal kokuya maruz kalan müşteriler, beğenmedikleri bir kokuyu soluduklarında veya koku alerjik reaksiyona girmelerine neden olduğunda dükkanınızdan uzaklaşabilirler.

Bu nedenle, sadece bir kaç şirket reklam panosu koku stratejisini kullanmaktadır. Eğer acemi bir satıcıysanız, kaçınmanız gerekenlerden biri için Wash State University’nin koku araştırmalarından Profesör Spagenberg şunları söylüyor : “Kurumsal Koku arka planda kalmalı – hoş, ama rahatsız edici değil.”

Fiolas Markası ile Mekanlarda Koku Çözümleri

Kurumsal Kokuların perakende satış alanlarındaki tüketici davranışlarını olumlu yönde etkilemesine yardımcı olabileceğine dair yeterli kanıt ve kurumsal koku pazarlamasını denemeye başlamak için yeterince düşük maliyetli / düşük riskli çözümler vardır.

Hangi kokuyu denemek istediğinizden emin değil misiniz? Müşterilerinize sorun! Birkaç kağıt örneği alın ve mağazanızdan ziyaretçilerinize fikirlerini bildirmelerini isteyin.

Bir mekanın hoş kokması için iyi yerleştirilmiş difüzörler, yağlar, mumlar canlılık kazandıran alternatiflerdir.

Kurumsal Koku seçimine başlamakla ilgili en iyi şey, ilk denemeniz hakkında olumsuz geribildirim alırsanız, rotayı değiştirmenin ve başka bir koku belirlemenin her zaman kolay olmasıdır.

Yukarıdaki koku üzerine yapılmış tüm çalışmalar; araştırmacıların, kokuları hangi duyguları harekete geçirdiğine göre kategorize etmesini mümkün kılmıştır, örneğin heyecan verici, nostaljik, romantik, huzur veya güven hissettiren kokular gibi.

Örneğin, turunç, fesleğen, lavanta ve tarçın türevi kokular huzur hissi uyandıran kokularken; biberiye, kekik ve nane türevi kokular canlı, enerjik hissetiren kokulardır. Gül kokusu mutlu ve pozitif duyguları harekete geçirirken; kakule, meyan kökü, çikolata ve zencefil türevleri romantik duyguları tetikler. Meyve kokuları mutluluk, yaz havası hissettirken; pamuk ve keten kokusu temizlik ve bahar mevsimi hissini uyandırır. Deri kokusu zengin ve lüks hissi, ağacımsı ahşap kokular ise doğallık, güvenilirlik, sağlamlık hislerini vurgular.

Mağaza sahipleri, kurumsal kokulandırmanın gücünü kullanarak, mağazalarının olduğundan daha hacimli algılanmasını veya daha sıcak bir atmosfer sunmasını sağlayabilir. Hafif, esintili kokular, yeşil elma, turunç veya salatalık türevi kokular mağazanın daha geniş ve hacimli algılanmasına yardımcı olurken; ağacımsı, tatlı veya baharatlı kokular da ortamı daha küçük, şirin ve sıcak hissettirir.

Kurumsal koku ve kokusal pazarlama üzerine yapılan araştırmalar, özellikle perakende ve otel sektörü yöneticilerinin, daha etkili pazarlama stratejileri belirlemesine yardımcı olmaktadır. Gerek mağaza ortamları, gerekse otel lobileri, showroomlar, kısaca tüm iç mekanlarda, ortama difüze edilen kokunun gücünün farkında olmak, ancak bu gücün doğru kullanılmasının son derece önemli olduğunu da unutmamak için bu araştırmaların sonuçları çok önemlidir.

Kurumsal Koku Makinesi